پادکست تاریخی | معرفی 22 تا از بهترین‌ها همراه با عکس و فیلم تیر 1401

پادکست‌های تاریخی برای کسایی که عاشق تاریخ و کنجکاویی درباره گذشته و اتفاقاتی توی اون دوران هستن خیلی جذابه، یه جورایی علاوه بر اینکه با کلی اتفاقات و شخصیت های تاثیرگذار آشنا می‌شیم کلی چیز هم می‎‌تونیم یاد بگیریم.

قطعا این جمله رو دیگه هرکسی لااقل یکبار شنیده: مردمی که از تاریخ درس نگیرند، محکوم به تکرار آنند.

شاید خوندن یه کتاب تاریخی یا کلی تحقیق کردنو کلی منبع خوندن رو هر کسی دوست نداشته باشه یا وقتشو نداشته باشه که همشونو برسی کنه و نتیجه گیری کنه. واسه همین گوش کردن به پادکست‌های تاریخی علاوه بر اینکه کار رو راحت می‌کنه، بلکه کلی میتونه توی زمان ما صرفه جویی کنه و کلی ازش لذت ببریم.

پادکست های تاریخی فارسی

پادکست‌هایی که درباره تاریخ صحبت می‌کنن شاید اونقد زیاد نباشن که بشه یه لیست بلند بالا ازشون درست کرد اما همین تعداد پادکستی هم که دارن کار می‌کنن، واقعا خیلی خوبن و مطمئنا از گوش کردن بهشون حسابی لذت می‌بری.

این پادکست‌ها همشون درباره یه موضوع خاص نیستن بعضی درباره غذا، افراد، هنر، ادبیات، سیاست و…. هستن و درباره هرچیزی که کنجکاوی داشته باشی می‌تونی توی این پادکست‌ها دنبالش بگردی و از گوش کردن تاریخ اون موضوع حسابی لذت ببری.

1. ناوکست

پادکست تاریخی

ناوکست درباره تاریخ انسانه و اینکه چی شد که به‌وجود اومد و چه سیر تکاملی رو طی کرد و هویت انسان رو برسی می‌کنه و منبع اصلی اون کتاب انسان خردمنده. یه پادکست حسابی معروف و پرشنوندهِ که تا الان 72 اپیزود ازش منتشر شده.

2. پاراگراف

پادکست تاریخی

راوی پادکست پاراگراف علی‌رضا بنی‌جانی هستش که درباره تاریخ جهان و اتفاق هایی که تغییرات خیلی بزرگی توی مسیر تکامل انسان به‌وجود آوردن رو روایت می‌کنه. تا الان 27 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

3. رادیو تراژدی

پادکست تاریخی

پادکست تراژدی توی هر قسمت داستان زندگی تراژدیک یه نفر رو تعریف می‌کنه که شاید اسمش رو هم نشنیده باشیم اما توی همین کشور زندگی کرده و حسابی تاثیر گذار بوده توی تاریخ.

قطعا این پادکسته یکی از بهترین پادکست هایی که خودم حسابی طرفدارشم و واقعا جذابه و به همه پیشنهادش می‌کنم. اگه تاحالا این پادکستو گوش نکردید اپیزود 18 و 15 رو واسه شروع حتما پیشنهاد می‌کنم. تا الان 24 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

4. پرچم سفید

پادکست تاریخی

راوی پادکست پرچم سفید احسان طریقت هستش که توی این پادکست درباره جنگ های بزرگی که تاحالا اتفاق افتاده صحبت می‌کنه. تا الان 65 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

5. رادیو دست نوشته ها

پادکست تاریخی

محمود عظیمیایی توی این پادکست برسی عمیقی توی وقایع تاریخی ایران انجام می‌ده و تحقیق و برسی دقیقی برای هر اپیزود این پادکست انجام می‌ده. تا الان 38 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

‎6. زنگ تاریخ

پادکست تاریخی

راوی پادکست زنگ تاریخ میلاد نصرتیه که توی این پادکست درباره موضوع تاریخ و از صفر صفر به تاریخ میپردازه و جلو میاد. تا الان 20 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

7. رسوا

پادکست تاریخی

توی این پادکست پوریا فیروزنژاد به دل تاریخ سفر می‌کنه و حقیقت جذاب‌ترین معماهارو کشف و بازگو می‌کنه، از مرگ های مشکوک گرفته تا گزارش‌ها و اتفاقات عجیب رو روایت می‌کنه. تا الان 23 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

8. بیوگرافی

پادکست تاریخی

مونا توی این پادکست درباره بیوگرافی و زندگی افراد تاثیرگذار صحبت می‌کنه مثل مارتین لوتر، داوینچی، ونگوگ، سقراط و کلی آدم بزرگ که توی گذشته زندگی می‌کردن. تا الان 35 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

9. این حکایت

پادکست تاریخی

میثم محمد توی پادکست این حکایت اتفاق هایی که توی تاریخ معاصر ایران اتفاق افتادن رو روایت می‌کنه. تا الان 21 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

10. گازت

پادکست تاریخی

الهه خسروی و صادق روحانی توی پادکست گازت درباره تاریخ معاصر ایران براساس نشریاتی که توی دوران قاجار و بعد از اون منتشر شده، درباره اتفاق ها و آدم ها صحبت می‌کنن. تا الان 43 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

11. شیر کاکائو

پادکست تاریخی

این پادکست درباره اتفاقات تاریخی مختلفه که خیلی خودمونی روایت می‌شه. تا الان 10 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

12. چکش

پادکست تاریخی

صنم حقیقی توی پادکست چکش اتفاقات تاریخی که توی دنیای هنر اتفاق افتادن رو تعریف می‌کنه که حسابی جذاب و گوش گردنیه. تا الان 20 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

13. مزگو

پادکست تاریخی

پادکست مزگو درباره تاریخچه غذاها و خوراکی هاس که حسابی جالبه، مثل تاریخچه باقلوا،برنج دمنوش و کلی خوراکی دیگه. تا الان 28 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

14. رخ

پادکست تاریخی

امیر سودبخش توی پادکست رخ درباره داستان زندگی کسانی صحبت می‌کنه که تاریخ رو رقم زدن مثل مولانا، امیرکبیر، هلن کلر و کلی آدم تاثیرگذار دیگه. تا الان 46 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

15. آلبوم

پادکست تاریخی

بردیا برجسته نژاد توی پادکست آلبوم درباره تاریخ موسیقی و داستان چجوری شکل گرفتن گروه های بزرگ و شناخته شده توی دنیا رو تعریف می‌کنه که حسابی گوش کردنیه. تا الان 39 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

16. ساگا

پادکست تاریخی

حسین رضوی توی پادکست ساگا داستان‌هایی درباره افسانه ها و اسطوره های قدیمی تعریف می‌کنه که واقعا جذاب و شنیدنیه. تا الان 60 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

17. بوم

پادکست تاریخی

مهدی عباسی توی پادکست بوم به صورت تخصصی درباره تاریخ فلسفه صحبت می‌کنه و اگر علاقمند به فلسفه باشی این پادکست دقیقا همون چیزیه که دنبالشی. تا الان 44 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

18. معجون

پادکست تاریخی

مسعود فهیمی توی پادکست معجون درباره تاریخ جنگ ها، افراد تاثیرگذار و انقلاب ها توضیح می‌ده. تا الان 30 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

19. راوکده

پادکست تاریخی

محمدعلی نامه ای توی پادکست راوکده اتفاقات جذاب و تاثیرگذار جهان رو روایت می‌کنه و شنونده رو با بعدهای جدیدی آشنا می‌کنه مثلا بمباران اتمی چرنوبیل، چطور به وجود اومدن اسرائیل و کلی اتفاق جالب دیگه. تا الان 14 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

20. قاب تاریخ

پادکست تاریخی

محم ناظمی توی پادکست قاب تاریخ تخصصی درباره شخصیت‌های مهم ایرانی صحبت می‌کنه. تا الان 5 اپیزود از این پادکست منتظر شده.

21. هیستوری پنل

پادکست تاریخی

معاد طبری توی پادکست هیستوری پنل درباره تاریخ ایران و بخش‌هایی که بهش کمتر توجه شده و دربارش شنیدیم رو تعریف می‌کنه. تا الان 10 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

22. بیس کمپ

پادکست تاریخی

پیام حمزه ای توی پادکست بیس کمپ درباره تاریخ کوهنوردی و صعودهای شاخصی که توی این رشته ورزشی اتفاق افتادن صحبت می‌کنه که اگه علاقمند به این ورزش باشی حسابی جذبش می‌شید. اپیزود جمعه سیاه کوهنوردی و تراژدی برودپیک برای من خیلی جذاب بود و پیشنهاد می‌کنم گوش گنید. تا الان 17 اپیزود از این پادکست منتشر شده.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا