پادکست چیه؟ چرا پادکست گوش کنیم؟

اگه این سوال برات پیش اومده که پادکست چیه؟ و چرا پادکست گوش کنیم؟ توی این پست به طور خلاصه و ساده به این سوال جواب دادم.

این روزا بنظرم کمتر کسی پیش بیاد که حتی یکبار کلمه پادکست رو نشنیده باشه! و مطمئنا برای خیلی از این آدمایی که واسه اولین بار با کلمه پادکست روبرو میشن این سوال پیش میاد که پادکست چیه و منظور از پادکست چه نوع محتواییه!
می‌خوام قبل از اینکه برم سراغ جواب دادن به این دو تا سوال که پادکست چیه و چرا پادکست گوش کنیم درباره این بگم که چی شد با پادکست آشنا شدم؟!

فک کنم حدودا 4 سال پیش بود که با چنل بی آشنا شدم و پادکستش انقدر برام جذاب بود که پشت سر هم تموم اپیزوداش رو گوش می‌کردم و حتی دقیق نمیدونستم پادکست چیه و فقط به خاطر جذابیت زیادی که این پادکست داشت دنبالش می‌کردم و توی خیلی از اپیزود های چنل بی علی بندری می‌گفت که از اپ های پادگیر استفاده کنین و توی این برنامه ها خیلی راحت تر می‌تونید پادکست گوش کنین ، اینطوری شد که با کست باکس آشنا شدم و اونجا بود که علاوه بر چنل بی کلی پادکست دیگه هم پیدا کردم!الان بعد از گذشتن 4 سال از آشناییم با پادکست هنوز که هنوزه پادکست گوش می‌کنم و کم پیش میاد روزی یه اپیزود پادکست حداقل توی طول روز گوش نکنم و تا اونجایی که تونستم به بقیه هم پادکست معرفی کردم و آشناشون کردم با پادکست. (در مجموع خواستم بگم من یکی از طرفدارای پروپا قرص پادکستم 🙂 )
خب بریم سراغ سوال ها…

پادکست چیه؟

اگه بخوام خیلی خلاصه بگم پادکست چیه، باید بگم که پادکست همون رادیو که قدیما گوش می‌کردیم! (اما خب خیلی تفاوت بین پادکست و رادیو وجود داره)

پادکست ها فایل های صوتی هستند که به صورت دیجیتال توی اینترنت منتشر میشن.

پادکست چیه؟ چرا پادکست گوش کنیم؟

کلمه پادکست podcast از دو واژه تشکیل شده:

ipod که از آی پاد های قدیم گرفته شده و منظورش قابل حمل بودن و هرجایی قابل گوش کردنشه.

broadcast به معنی پخش گسترده و همگانیه (مثل رادیو) که همه میتوننن بهش دسترسی داشته باشن.

پس در مجموع کلمه podcast یه محتوای صوتیه ضبط شدست که هرکسی می‌تونه بهش دسترسی داشته باشه و اونو گوش کنه.

پادکست ها موضوع های بسیار زیاد و متنوعی دارن و محدود به یه موضوع خاص نیستن و بیشتر پادکست ها به صورت تخصصی درباره یه موضوع خاص برنامه تولید می‌کنن، مثلا پادکست بی پلاس که به صورت تخصصی درباره خلاصه و معرفی کتاب صحبت می‌کنه.

و اینطوریه که هر شخص با توجه به علایقی که داره کانال های پادکست های مختلف رو دنبال می‌کنه و موضوع مورد علاقه خودش رو گوش می‌کنه و لذت میبره و نیاز نیست بخش هایی که دوست نداره رو گوش کنه مثل رادیو و به طور کامل روی چیزی که گوش می‌کنه کاملا اختیار داره.

چرا پادکست گوش کنیم؟

پادکست چیه؟ چرا پادکست گوش کنیم؟
مقایسه پادکست و رادیو

واسه بهتر جواب دادن این سوال که چرا پادکست گوش کنیم بهتره بگم که چه مزیت هایی داره پادکست گوش کردن:

  • با گوش کردن پادکست می‌تونی از زمان های مرده ای که داری واسه یادگیری یا دنبال کردن علایقت استفاده کنی، مثلا وقتی که توی مترو ، اتوبوس ، پشت فرمون ، نوبت ویزیت دکتر و هر جای دیگه ای که وقتت داره هدر میره میتونی با گوش کردن پادکست از اون زمان نهایت استفاده رو بکنی. مثلا تجربه خودم اینه که خیلی وقتا که توی ماشینم و یه مسیر طولانی رو توی راهم بهترین گزینه پادکسته برام یا وقتایی که قرار یه دستی به سر رو روی خونه بکشم و خونه رو مرتب کنم و خیلی کارای اینجوری که پادکست خیلی خیلی عالیه و فقط با گوش کردن، میتونی کلی چیزای جدید یادبگیری.
  • گوش کردن پادکست مهارت های شنیداریتون و تمرکزتون رو افزایش میده!
  • پادکستی که دوست داری رو گوش می‌کنی و نیاز نیست چیزایی که دوست نداری رو گوش کنی و اختیار کامل روی محتوایی که گوش می‌کنی رو داری و اصلا شبیه رادیو گوش کردن نیست.
  • هر جا و هر زمانی بخوای در دسترس هست و حتی وقتایی که اینترنت نداشته باشی میتونی پادکست مورد علاقتو گوش کنی.

در مجموع پادکست هم برای یادگیری چیزهای جدید وآموزش دیدن خیلی به درد میخوره و هم واسه پر کردن زمان های مرده توی طول روز.

چجوری پادکست ها در دسترس ما قرار می‌گیرن ؟

پادکست چیه؟ چرا پادکست گوش کنیم؟

پادکست اینجوری درست می‌شه که :

  1. تولید کننده پادکست، پادکستش رو تولید میکنه
  2. فایل که ضبط کرده رو توی کانالش، که توی سایت های میزبانی پادکسته آپلود می‌کنه
  3. مخاطبای اون پادکست از طریق سایت ها یا اپ های پادکست به راحتی به این برنامه ها دسترسی پیدا می‌کنن و گوش می‌کنن

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا